Scener bygget på samarbeid

Sist oppdatert: 23.06.2026

Momentium har på få år etablert seg som en sterk aktør innen konsertscener og festivaler i Norge. Fra Terminalen i Ålesund til Byscenen i Haugesund, og videre til Stavanger og Løvenvold – utviklingen har vært imponerende. Målet: å være en sceneklynge som er tilgjengelig i de fleste byene. Det krever riktige valg av utstyr, og riktige folk å sparre med.

I denne artikkelen ser vi på de tekniske valgene Momentium har tatt for å etablere og utvikle scener som i dag tar imot det meste av norsk touring.

Fundamentet i Terminalen

Gründerne av Momentium, Ante og Lars, startet det hele med festivalen Sommerfesten på Giske. Etter noen år som festivalarrangør, med kjente arrangementer som Jugend, Ålesund Live og Sommerfesten, ble konsertscenen Terminalen til. Dette satte utgangspunktet for resten av scenene som senere skulle komme, og gjennom hele utviklingen har Prostage vært en tett samarbeidspartner.

Da Terminalen åpnet i 2015 var ambisjonen tydelig: Dette skulle være den hyggeligste plassen å komme til. I 2025 passerte de rundt 200 arrangementer og har en kapasitet på 750. De huser alt fra store nasjonale turneer til lokale band. Midt i dette står teknisk ansvarlig Thomas Nordtveit Solberg. Han startet som lystekniker, har vært med på hele reisen til Terminalen og hatt en sentral rolle i utviklingen av flere av scenene til Momentium.

- Vi har fått plass til alt fra Karpe, små liveband og lokale coverband. De fleste turneer har et stopp innom her, og det er veldig gøy.

Terminalen strekker seg alltid langt for å tilpasse produksjonene som kommer. Med gode standardpakker som dekker det meste, med blant annet 8 spotter, 8 washer, en liten gulvpakke, frontlys fordelt på minst 2 trekk og en passe stor scene.

- Vi møter stor fleksibilitet fra produksjonene. Artistene liker seg godt på scenen her fordi de føler de kommer tett på publikum.

Momentium Prostage

Et komplett prosjekt; Byscenen i Haugesund

I august 2024 åpnet Byscenen Haugesund dørene, og dette har vært det mest omfattende Momentium-prosjektet for oss i Prostage.

- Prosjektet har vært en omfattende og viktig oppgradering for oss, med helt nytt sceneteknisk utstyr. Vi har fått på plass nytt scenegulv med rekkverk og trapper, løfteutstyr og truss-systemer, en komplett lysrigg med bevegelig lys og styring, samt AV-løsninger med projektor, lerret og infoskjermer. Dette gir oss et moderne og fleksibelt anlegg som både forenkler arbeidshverdagen og gir oss langt større muligheter i gjennomføringen av arrangementer, forklarer teknisk ansvarlig Thomas Nordtveit Solberg.

- Samarbeidet underveis har fungert svært godt. Dialogen har vært åpen og ryddig, og Prostage har vært tilgjengelige og løsningsorienterte hele veien. Vi er meget fornøyde med både prosessen underveis og det endelige resultatet, sier Stian Strander, Teknisk leder for Byscenen Haugesund.

Momentium Prostage

Her har vi levert alt av sceneteknisk utstyr, utenom lyd. Med andre ord; alt fra scene, heisverk, truss og motorer, til lysrigg, infrastruktur, prosjektorer og lerret. Det har ikke bare handlet om leveranse, men om tilstrekkelig prosjektering av blant annet trusskonstruksjonen. Denne måtte beregnes nøye og tilpasses eksisterende bygg.

- Det var mye møter i prosjekteringsfasen, og vi brukte Prostage mye som partner på kompetanse, tegninger og vurderinger. Vi hadde dialog flere ganger i uka i perioder. Spesielt i innspurten i 2024. Det har vært kjempeviktig for oss. - Thomas Nordtveit Solberg. 

Riggen: Taket på Byscenen Haugesund kunne ikke bære lasten der det trengtes last. Derfor ble det brukt spredetruss fra Prolyte, GIS motorer i spredetrussen og Prolyte H30V truss.

Lyspakka:

Scene:

Fra verneverdig bygg til fleksibel scene

På Løvenvold, et bygg som er mer enn 100 år gammelt, kunne de ikke gjøre store inngrep i konstruksjonen.

- Vi fikk ikke lov til å lage store hull i taket og henge ting fritt. Da må du finne spreke løsninger som er både fleksible, og som oppfyller krav til vekt og kapasitet.

Her bidro vi i Prostage med heisverk, truss og infrastruktur, og med kompetanse i vurderingene underveis.

- Dere har mye vilje til å finne løsninger. Enten det handler om store installasjoner eller små justeringer. Tilgjengeligheten deres har vært, og er fortsatt, veldig viktig for oss.

Momentium Prostage

Mer enn en prosjektleverandør

Etter å ha utviklet flere viktige konsertscener de siste årene har Momentium nå fokus på å la scenene få etableres, og da oppstår også nye behov. Som fast tilførsel av forbruksmateriell. Konfetti, gaffa, heisvæske, røde løpere og alt annet som trengs for å holde scenene i drift.

- Prostage har et stort sortiment. Det er lett å finne det vi trenger. Og om noe ikke finnes i sortimentet, har det som regel løst seg når vi tar en telefon.

Thomas trekker frem at samarbeidet handler om mer enn produkter.

- Det er mye kompetanse hos dere. Enten vi trenger hjelp med å henge opp skjermer i baren, vurdere infrastruktur, eller finne riktig løsning innenfor budsjett. Vi finner frem til det sammen.

Vi er veldig takknemlige for samarbeidet med en så viktig aktør for norsk kulturliv! Ta en titt på Momentium sine kommende arrangementer her.

0

Kaja Løvholen

Markedsfører

kl@prostage.no
980 82 276